HIZLI RANDEVU

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı

Gözyaşı Kanal Tıkanıklığı Nedir?

Gözlerde gözyaşı bezi tarafından salgılanan sıvı emilerek gözyaşı kesesine geçer ve oradan da gözyaşı kanalı ile burun boşluğuna akar. Gözyaşı kanalında herhangi bir nedenle tıkanıklık meydana geldiğinde gözyaşı gözde birikerek göz kapakları arasından yanağa akabilir. Bu da gözyaşı yollarında enfeksiyona yol açarak çapaklanma, ağrı, kızarma, kızarma ve şişmeye yol açabilir.

Gözyaşı kanalının tıkanıklığının ve enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Aşırı sulanma
Gözde sık sık çapaklanma
Burun köküne basmakla, göze iltihap gelmesi
Burun kökünde şişlik
Gözyaşı kanal tıkanıklığı kimlerde görülür?
Her yaşta görülebilmekle birlikte, sıklıkla yeni doğan bebeklerde ve özellikle menopoz sonrasında kadınlarda görülür. Yeni doğan bebeklerde görülen gözyaşı kanal tıkanıklığı doğumsal, yetişkinlerde görülen gözyaşı kanal tıkanıklığı edinsel olarak adlandırılır.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı sebebleri nelerdir?

a) Doğumsal gözyaşı kanal tıkanıklığı sebebi: Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında gözyaşı kanallarının oluşumunu tamamlamamasıdır. Genellikle sorun, gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zarın delinmeden, bebeğin doğmasıdır. Bu durumda gözyaşı buruna boşalamaz.

b) Edinsle gözyaşı kanal tıkanıklığı sebebi: Genellikle orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkar. Tekrarlıyan enfeksiyonlar, gözyaşı kesesi taşı, sinüzit, travma, sistemik enflamatuar hastalıklar ve tümörler gözyaşı kanal tıkanıklığına yol açabilir.

Öğretmenler, 2903. Sk. No:9 D:No:9, 33440 Tarsus/Mersin

0 549 618 40 07

0 324 614 77 00

SOSYAL MEDYADA BİZİ TAKİP EDİN