| Tarsus Maya Göz Hastanesi Resmi Web Sitesi

Katarakt

30 November -0001
Published in Tedavilerimiz

Katarakt Nedir?

Katarakt, göz hastalıkları içerisinde en çok görülenlerden biridir, görme duyusunun işlevini tamamen olmasa da, görme kalitesine zarar verecek derecede kaybetmesi en önemli belirtisidir. Tıbbi literatürdeki tanımı; göz bebeği arkasında yer alan şeffaf göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesiyle meydana gelen görme bozukluğudur.

Katarakt hastalığı kimlerde görünür?

Katarakt rahatsızlığı, genel olarak yaşlılıkla bahsedilen bir hastalıktır. Ancak bu tespit doğru olsa da, rahatsızlığın yeni doğan çocuklarda bile görüldüğü vakidir. Bununla beraber, şeker hastası olan kişilerde, uzun süre kortizon içerikli ilaçları kullananlarda ve göze herhangi bir darbe alınması halinde de bu hastalığın söz konusu olması muhtemeldir. Rahatsızlık had safhaya ulaştığında, kişinin gündelik yaşamına olumsuz etki eder. Bu seviyeye ulaşması durumunda mutlaka tedavi edilmelidir.

Katarakt hastalığının en önemli belirtileri nelerdir?

Hastalığının ilk evrelerinde görmeyle ilgili sıkıntılar yaşanmayabilir. Hastalığın belirtileri ilerleyen evrelerde daha fazla kendisini belli eder. Katarakt hastalığının en önemli belirtisi de, kuşkusuz görme yetisinde meydana gelen kayıplardır. Etrafın çift görülmesi, cisimlerin bulanık veya buğulu görülmeye başlanması, kataraktın önemli bir safhaya geldiğinin habercisidir. İleri evrelerde kişinin gündelik hayatını olumsuz şekilde etkiler. Renklerin algılanmamaya başlanması, gece görüşün zayıflaması gibi olumsuzluklar araba kullanımının önünde engel teşkil eder. Kişinin uzun süre kitap okuyamaması, gözde ortaya çıkan miyoplukta hastalığın hayata yansıyan olumsuz taraflarıdır.

Ağrısız bir katarakt tedavisi için ne yapmalısınız?

Ağrısız ve sızısız bir katarakt tedavisi için en ileri teknolojilerle donanmış göz sağlığı merkezi seçmeniz gereklidir. Bu bakımdan uzman doktor kadrosu kadar, tedavi merkezlerindeki donanımsal yeterlilik açısından da hastalarına en iyi çözümü sunan Avrupagöz’de, katarakt ameliyatı herhangi bir lokal veya genel anestezi uygulanmadan, ağrısız ve sızısız gerçekleşecek ameliyat sonrasında hastalar gündelik hayatlarına devam edebiliyor.

Katarakt Tedavisi

Kataraktın, ilaçlarla ya da gözlüklüklerle tedavi edilmesi mümkün değildir. Günümüzde kataraktın tek tedavisi cerrahi müdahaledir. Avrupagöz’ün uzman kadrosu, kullandığı ileri teknoloji cihazlar ve FDA onaylı merceklerle katarakt ameliyatı sorun olmaktan çıkıyor. Fako Yöntemi: Uzman doktorlar tarafından yapılan inceleme sonrasında en uygun ölçülerdeki merceğin göz bebeğinin arkasına yerleştirilmesiyle tamamlanan tedavi şeklidir.

Katarakt hastaları için fako yöntemi, ağrısız ve sızısız bir tedavi süreci anlamına gelir. Astigmat oluşum riskini düşürmesi, tedavi sonrasında gündelik hayata hemen dönülebilmesi ve küçük kesiyle tedavinin gerçekleşmesi, fako yönteminin giderek tercih edilebilirliğini artırmaktadır. Doktorun hasta üzerinde genel tetkikleri yapmasından sonra mercek numarası özel cihazlarla ölçülür ve göz bebeği ameliyata hazır bir hale getirilir. Bu aşamada hasta, ameliyat boyunca hareketsiz kalarak, doktorun daha iyi çalışmasını sağlar. Anestezi için göz damlaları kullanır. Böylece ameliyat boyunca kişi, herhangi bir ağrı duymaz.

Korneada küçük bir kesi yapılır ve ardından ultrasonik sesler kullanılarak mercek göz içerisindeki küçük parçalara ayrılarak emilir. Daha sonra da katlanır şekildeki mercek göze yerleştirilir.

Multifokal (Çok Odaklı Merceklerle) Tedavi: Uzak ve yakın görme bozukluklarını aynı anda tedavi edebilmek için geliştirilmişlerdir. Tedavi sonrasında kişi, gözlük kullanmadan uzak veya yakın cisimleri net bir şekilde görebilir. Tedavide kullanılan mercek, özel geliştirilmiş yapısı sayesinde ışığı farklı odak noktalarında toplayabilmekte ve böylece cisimlerin net bir şekilde algılanmasını sağlamaktadır.

 

Read 2046 times
Rate this item
(0 votes)

Tarsus Maya Göz web sitesi, içeriği ve uygulamaları, sadece bilgilendirme ve eğitim amaçlı olup,
herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.
Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim konsültasyonu sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağını hatırlayınız.
Web sitesi içeriği kopyalanamaz, alıntı gösterilmeden paylaşılamaz.